<!--WZ-REKLAMA-1.0-->

Domovská stránka Jana Bíma

Ahoj.

Vítám vás na své webovské stránce. Budu rád, když se zde budeme pravidelně potkávat.

Poslední aktualizaci jsem provedl 15.8.2005.

Vaši reakci na tuto stránku mi, prosím, posílejte na e-mail adresy:
bimova@mbox.dkm.cz   jan-bim@seznam.cz
Potřebuji vaši zpětnou vazbu, abych věděl co přidat příště.

Svatý František z AssisiMoto 

Pane, udělej ze mne
nástroj svého pokoje,
abych přinášel
lásku, kde je nenávist,
odpuštění, kde je urážka,
jednotu, kde je nesvornost,
víru, kde je pochybnost,
pravdu, kde je blud,
naději, kde je zoufalství,
radost, kde je smutek,
světlo, kde vládne tma.
Pomoz mi, abych netoužil
po útěše, ale těšil,
po porozumění, ale rozuměl,
po lásce, ale miloval.
Vždyť kdo dává, ten dostane,
kdo odpouští, tomu se odpustí,
kdo umírá, vstane k životu.

                                Sv. František z Assisi

Aktuálně

Po hodně dlouhé době se dostávám k aktualizaci těchto stránek. Přečetl jsem si po letech, co jsem zde napsal a některé části pozměnil.  Změna těchto stránek je výrazem změny, kterou jsem v poslední době prošel. Začalo to na první etapě pouti do Santiaga de Compostela. O naší cestě si můžete přečíst zde.

Vrchol Aconcaguy (foto Jan Kerner)Konečně jsem našel čas přidat několik obrázků z expedice na Aconcaguu - nejvyšší horu mimo Himálaj.

 

 

Sám pro sebe ale i pro vás jsem přepsal Praktiky RAM z knížky Paula Coelha "Poutník". Jsou to relativně jednoduché praktiky pro prosté lidi, kteří se chtějí přiblížit poznání.

Pro časopis 4x4 jsem napsal článek o cestě do Libye terénním náklaďákem. Článek je také na stránkách Adventury. Vy si jej můžete přečíst zde.

Moje kamarádka Petra Líbová přepsala rozhovor Lidových novin s Jiřím Pavlicou. K přečtení zde

Přidal jsem úryvek z knihy Neale Walsche Hovory s Bohem. Kniha mne velmi zaujala a musím říci, že velmi přesně popisuje svět a Boha tak, jak já je vidím. 

Také jsem přidal několik gazel z díla Masnaví, od jednoho z největších básníků islámu Džaláleddína Balchí Rúmí. Doufám, že se vám budou líbit a přimějí vás, podívat se na islám jinak, než na zdroj terorismu.

Tibetská vlajkaTibetská freska - foto Lubomír Sklenka Připojuji se k těm, kteří si 10.března připomínají výročí okupace Tibetu čínskou armádou a výročí povstání tibetského lidu. Spolu s mnoha dalšími vyvěšuji tibetskou vlajku.  Prosím, přečtěte si něco o Tibetu a pořádaných akcích.

 

V listopadu 2000 jsem byl podruhé v Barmě. Plně jsem si uvědomil přísloví "nevstoupíš dvakrát do téže řeky". Barma se rychle mění. V Yangonu již jsou reklamy na západní výrobky, můžete si zde koupit hamburger a lidé začali velkoměstsky spěchat. Už mi nepřišlo, že se lidé stále usmívají. Spíše, že se usmívají až smějí, když mě a ostatní bílé uvidí. Úsměv je občas docela hořký. Mnich, se kterým jsem meditoval v jeho "jeskyni" v pagodě Ananda v Pegu již není mnichem. Svlékl červené roucho, nasadil brýle a z práce kolem pagody si udělal jeho slovy "bussines". V jeskyni již nebyl skoro rok. Je celá zaprášená a zarostlá pavučinami. Vůdce Charles, je stále mým přítelem, ale přesto zvedl ceny o 50% při nulové inflaci. V jeskyni Pindaya stále mají 8500 Buddhů, ale již na ně svítí hromada zářivek a chodník v jeskyni je celý nově vykachlíkovaný. Přesto všechno je Barma stále krásnou zemí, plnou prima lidí. Neváhejte a vypravte se tam co nejdříve. Již brzo zde budou MacDonaldy a ostatní produkty globalizace a lidé se již budou více podobat nám.

Přečtěte si mé postřehy z první cesty do Barmy na jaře 1999.
Meditace po Barmsku
barma.wz.cz - několik obrázků z této krásné země.

Cyklisté pod EverestemJarda Lhota mi poslal přepis diktafonových poznámek z jeho cesty na kole Tibetem. Postupně je budu uveřejňovat. Jedná se o úplně jiný pohled na Tibet, než je běžné. Mnohem méně oslavný, zato nesmírně autentický. Myslím, že vás zaujme i když s ním nemusíte souhlasit.

Tibetem na kole

Jaký životní styl je zrádný? a co je "Ekologická stopa" si můžete přečíst ve článku převzatém z MF Dnes.

Kilimandžáro z Mont Meru - foto Honza BarešI pakoně musí pítV únoru 2000 jsem strávil 3 týdny v Tanzánii. Vedl jsem zájezd jehož hlavní náplní bylo vystoupit na vrchol Kilimandžára. To se nám všem povedlo. Kromě Kilimandžára jsme ještě vystoupili na vrchol Mt. Meru - 4 500 m vysoké vyhaslé sopky s nádhernou kalderou, absolvovali 4 denní safari do národních parků Lake Manyara, Serengeti a Ngorongoro, strávili jeden den mezi farmáři a pastevci na úpatí Mt. Meru a nakonec 4 dny jsme se potápěli a koupali na plážích Zanzibaru. V části Cestování se dozvíte více a také si zde můžete prohlédnout nějaké fotografie, které nafotil Honza Bareš.
Tanzánie

Na stránce české odnože Greenpeace jsem objevil velmi zajímavé povídání o člověku, který se věnuje úsporám energie. Protože obsah stránky Greenpeace se rychle mění, článek a rozhovor jsem překopíroval sem do mé stránky. Prosím přečtěte si Mr. Negawatt a Změna pravidel.

Kresba australských domorodcůDostala se mi do ruky druhá knížka Marlo Morganové nazvaná "Poselství z věčnosti". Kniha navazuje svojí tématikou na knihu "Poselství od protinožců". Jedná se o román o dvou sourozencích dvojčatech děvčeti a chlapci - australských domorodcích. Ihned po narození jsou odebrány matce a odvezeny na "civilizační výchovu". Jejich život je velmi těžký. Chlapec je odvezen do Ameriky, kde končí ve vězení s trestem smrti za vraždu, kterou asi ani nespáchal. Trest je mu později změněn na doživotní žalář. Děvče se po dlouhých peripetiích dostane ke kočovnému kmeni australských domorodců, kteří dodnes putují australským vnitrozemím. Po několika desítkách let prožitých s kočovníky v poušti a buši se vrací zpět do civilizace s cílem pomáhat ostatním australským černochům v hledání jejich ztracené identity. Rozvíjí několik podpůrných programů. Jedním z nich je pomoc australským domorodcům v jiných zemích. Tak se opět po dlouhých letech setkává se svým bratrem. Pro něj píše i Poselství z věčnosti, které jsem si dovolil přepsat i sem do mých stránek.
Dočtení knihy ve mně vyvolalo silný impuls k seznámení se s domorodou australskou kulturou. Trochu jsem zalistoval na webu a nejlepší výsledky mého hledání najdete na stránce odkazů.

Barma - Pagoda Shwezigon v PaganuTak jsem opět doma. Vrátil jsem z velmi zajímavé cesty do Barmy. Od roku 1988 se již jmenuje Myanmar. Je to krásná země, s úžasnými památkami a především se skvělými lidmi. Je to první země, ve které se lidé pořád smějí. Dokonce i na trhu, když smlouvají cenu, tak to dělají bez křiku ale se smíchem. Přál bych vám to zažít.  Mé povídání o Barmě

Nedávno mi přišel zajímavý e-mail. Psal mi pan Joukl. Zabývá se praktickou filozofií. Nevím, co tím přímo myslí, ale má na své webovské stránce několik zajímavých nápadů. Zvláště mne zaujal pojem volná ekonomika. Jde o to, že ceny si nestanovuje prodejce, ale zákazník. Údajně s tím má dobré zkušenosti. Prosím přečtěte si více na www.joukl.cz.

Pokud se vám to bude líbit, tak o této stránce řekněte dalším

V pátek 30.dubna 1998 mne zaujal rozhovor s Erazimem Kohákem otištěný v Mladé frontě Dnes. Rozvíjí tam zajímavé myšlenky o ekologii a životu lidí na této planetě vůbec. Prosím, přečtěte si jej.

Kohák: Lidé se honí za extrabuřty a hodinkami s vodotryskem

 

Home